CzECH COURSES

 Czech Language Courses for Foreigners in Brno & Prague

In a restaurant / V restauraci - 5-minute Czech Beginner

Today we'll have a look at some basic phrases to use in a restaurant. You'll learn how to order, ask for a check and leave a tip, and some grammar, too! 


Read more

Na svatbě / At the wedding - 5-minute Czech Advanced

V létě má spousta z vás o víkendech nabitý program, protože jste pozvaní na svatby. Dnes se něco dozvíte o nejběžnějších českých svatebních zvycích. 

Read more

Na poště / At the post office - 5 minute Czech Intermediate

Because visiting institutions and public offices can be challenging (even for Czech people!), today in intermediate 5-minute Czech, we'll have a look at some of the vocabulary we encounter when sending a letter, postcard or package. 

Read more

Game Night in Czech Courses


June 14, 2019, Brno

We had a lot of fun on Game Night last week thanks to all our students and their friends who came to play board and card games with us! 


V Brně 14. června 2019 

Díky všem našim studentům a jejich přátelům, kteří si s námi přišli zahrát karty a deskovky, byla Game Night minulý týden velká zábava! 

Read more

Ptáme se na cestu / Asking for directions - 5-minute Czech Beginner

If you are new in a city it may happen that you need to ask for directions and today we’ll learn how to do so in Czech!

 

Read more

Jedeme na chatu! / Heading to the cottage! - 5-minute Czech Advanced

Možná jste si všimli, že mnoho vašich kamarádů a kolegů tráví víkendy mimo město, na chatách a chalupách. V dnešním pracovním listu pro pokročilé se dozvíte něco o tomto českém fenoménu a naučíte se některá slova s ním spojená. 

Read more

Na nádraží / At the train station - 5-minute Czech Intermediate

Summer is getting closer and you are maybe planning to explore our country. Since trains are an affordable and comfortable way of travelling around the Czech Republic, in today's intermediate 5-minute Czech, you'll learn how to buy the right train ticket to your next adventure!

Read more

Jaký máš e-mail? / What's your e-mail address? - 5-minute Czech Beginner

When you want to stay in touch with someone you have met, you need to get his/her telephone number or e-mail („e-mail“ or „e-mailová adresa“). In this beginner 5-minute Czech, we will learn how to ask for someone’s e-mail address and how to give yours.

Read more

Velikonoce / Easter - 5-minute Czech Advanced

A jsou tady Velikonoce, nejvýznamnější křesťanský svátek! Jak oslavujeme vzkříšení Ježíše Krista tady v České republice a jaká slova se vám o Velikonocích budou hodit?   


Read more

Volný čas / Leisure time - 5-minute Czech Intermediate

Spring is here and nice weather motivates us to pursue our outdoor hobbies. In today's intermediate worksheet you will learn different ways of introducing your favorite leisure-time activities

Read more
View more

© CzechCourses.cz, 2011 - 2019