CzECH COURSES

 Czech Language Courses for Foreigners in Brno & Prague

Jaký máš e-mail? / What's your e-mail address? - 5-minute Czech Beginner

When you want to stay in touch with someone you have met, you need to get his/her telephone number or e-mail („e-mail“ or „e-mailová adresa“). In this beginner 5-minute Czech, we will learn how to ask for someone’s e-mail address and how to give yours.

Read more

Velikonoce / Easter - 5-minute Czech Advanced

A jsou tady Velikonoce, nejvýznamnější křesťanský svátek! Jak oslavujeme vzkříšení Ježíše Krista tady v České republice a jaká slova se vám o Velikonocích budou hodit?   


Read more

Volný čas / Leisure time - 5-minute Czech Intermediate

Spring is here and nice weather motivates us to pursue our outdoor hobbies. In today's intermediate worksheet you will learn different ways of introducing your favorite leisure-time activities

Read more

Magická slova / Magic words - 5-minute Czech Beginner

In every language there are a few words that you definitely need to know since you use them many times every day when you speak. Today in our new beginner 5-minute Czech worksheet, we'll have a look at these important words and we'll learn how to use them correctly. 

Read more

Smějeme se na apríla / April Fool's Day - 5-minute Czech Advanced

Dnes je prvního dubna, takže se může stát, že vás někdo vyvede aprílem. V tomto pracovním listu pro pokročilé se dozvíte, co tato fráze znamená. Také se podíváme na další slovní zásobu, která se týká vtipů a smíchu. 

Read more

At the doctor's / U lékaře - 5-minute Czech Intermediate

Nachlazení (common cold), bolest zubů (toothache), zlomená ruka (broken arm)... It may happen that you need to visit a doctor while in Czech. In our new intermediate 5-minute Czech worksheet, we'll look at some phrases that may come in handy in such situation.

Read more

Introducing to others / Představujeme se - 5-minute Czech Beginner

In our today's beginner 5-minute Czech worksheet you'll learn how to introduce yourselves in Czech. 

Read more

Jaro je tady! / The spring is here - 5-minute Czech Advanced

Za pár dní začíná podle kalendáře jaro a některé dny to skutečně venku vypadá, že zima už nadobro odešla. Ale pozor! Říká se, že „jedna vlaštovka jaro nedělá“. Víte, co toto přísloví znamená? Tohle a mnoho dalších užitečných frází, které se vám budou hodit v rozhovorech o jarním počasí, se dozvíte v dnešním pracovním listu. 

Read more

Problémy v restauraci / Restaurant problems - 5-minute Czech Intermediate

We hope you have only good experiences when you go „restaurace” or „hospoda” in Czech. Still, in case you have any troubles with your meal, this worksheet will teach you what to say in such situation.

Read more

Quiz Night in Czech Courses Brno / Kvíz v Czech Courses Brno

March 5, 2019, Brno

On Friday, March 1st our first Quiz Night took place.

Thanks for all our students and their friends who participated, it was a great evening! A big congratulation to the winning team of Červené řepy, and we are looking forward to seeing you all at one of our next events. 


5. března 2019, Brno 

V pátek 1. března proběhl náš první Kvíz! 

Byl to opravdu skvělý večer díky všem našim studentům a jejich přátelům, kteří se zúčastnili. Gratulujeme vítěznému týmu Červené řepy a moc se těšíme na setkání na některé z našich dalších akcí.

Read more
View more

© CzechCourses.cz, 2011 - 2019